Öğretim Elemanı Yardım

UYARILAR

*** Canvas (Uzemöys)’ta kısmi puan özelliği yoktur( Örneğin sayısal sorularda %1 hata ile tam puan, %5 hata ile tam puanın %66’sını, %10 hata payı ile tam puanın %33’ünü gibi). Öğretim elemanlarının sorularını hazırlarken bu konuyu dikkate almalarını öneririz. Böyle bir puanlama yapmak isteyen hocalarımız öğrenci notlarını indirerek Excel üzerinde ek puan verebilirler.

***Canvas (Uzemöys)’ta  herhangi bir sınava eklenmiş bir soruda değişiklik olduğunda o sorunun puanlanmasında değişiklik olmamaktadır. (Eğer soru bankası kullandıysanız toplu olarak değiştirmeniz maalesef mümkün değil, ancak csv formatında indirip, öğrenci bilgi sistemine yüklemeden önce elle değişiklik yapabilirsiniz.. Kısa sınavlar için soru türüne göre olabilmektedir(Çoktan Seçmeli, Kısa Cevap, Doğru/Yanlış soru türlerinde mümkündür)).

***Ondalık basamak içeren “sayısal cevap” türü sorularda virgül değil mutlaka nokta kullanılması gerekmektedir. Bu tür cevaplar içeren sorular için öğretim elemanın öğrencilere nokta kullanımı konusunda bir uyarıda bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte örneğin cevabın 0.513 olduğu bir soruda 0.5 ve 0.51 cevaplarının da doğru kabul edilmesi isteniyorsa cevaplar kısmının aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi “sıra ile cevapla” seçilip istenen aralığın girilmesi gerekmektedir.