Esuzem Canlı Ders Platformunu sorunsuz ve etkili kullanabilmek için kısa ipuçları;
31.03.2020
  1. Canlı derse girdiğinizde sizin ya da öğrencilerinizin bağlantı hızınıza güvenmiyorsanız, kameranızı açarken “low quality” seçeneği ile kameranızı açınız.
  2. Derse giriş yaptığınızda sol taraftaki menüde öğrencilerin sesini kısarak, kilitleyiniz. Söz vermek istediğiniz öğrencinin sesini açması için izin verebilirsiniz.
  3. Canlı ders platformunda ekran paylaşımı, kameradan 5 kata yakın daha fazla internet genişliği kullanmaktadır. Mümkün olduğunca ekran paylaşımı kullanmamaya çalışınız.
  4. Dersinizde ara veriyorsanız kaydı durdurabilir, derse devam ederken kaydı tekrar açabilirsiniz. Ders sonunda tek bir kayıt oluşmaktadır. Bu sayede canlı ders platformunun daha etkin çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz.
  5. Canlı ders bittiğinde sağ üst menüdeki oturumu sonlandır seçeneğini mutlaka kullanınız. Bu sayede canlı ders kaydı sistem tarafından işlenmeye başlar. En geç 24 saat içerisinde kayıtlar sisteme düşmektedir.
  6. Sunum üzerinden ders anlatıyorsanız dersinizde işleyeceğiniz kadar sayfayı sisteme yükleyiniz. Fazlası hem size hem de öğrencilere fazladan internet kullanımı yaratır.
  7. Sistem üzerinden video paylaş seçeneğini kullandığınızda bu videolar kayıtta görünmemektedir. Ancak mesajlaşma bölümüne video linkini yazarsanız kayıttan izleyen öğrenciler bu video linkine bakarak dersi takip edebilirler. Video paylaşımı yapacaksanız ve kayıtta görünsün istiyorsanız ekran paylaşımını kullanınız. Mümkün olduğu kadar az ekran paylaşımı yapmanız sistem açısından yararlı olacaktır.
  8. Bağlantı hızınıza güveniyorsanız, siz tüm öğrencileri kamera ile görürken, öğrencilerin birbirlerini görmemesini tercih edebilirsiniz. Bunu üniversitemiz içerisinden (bağlantı hızı iyi olduğu için) gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Sol menüdeki ayar butonundan katılımcıları kilitle seçeneğinde “Diğer izleyici web kameralarına bakın” seçeneğini kapatınız ve uygula ikonuna tıklayınız. Eğer bunu yapmadan öğrencilerden kameralarını açmayı isterseniz, interneti iyi olmayan öğrenciler ve siz sorun yaşayabilirsiniz. Bu özellik az kullanıcılı dersler için önerilmektedir, sürekli ve 20’nin üzerindeki katılımcısı olan dersler için önerilmemektedir.