Sıkça Sorulan Sorular

Uzaktan eğitim benim için uygun mu?

 • Öğrenmenin yaşam boyu bir süreç olduğuna inanıyorsanız,
 • Günümüz dünyasında bilginin öneminin ve ne kadar hızlı değişebildiğinin farkındaysanız,
 • Gerek kişisel gerek mesleki olarak gelişmede ve öğrenmede kendi ihtiyaç ve sorumluluklarınızın farkındaysanız,
 • Bilgiye ulaşmak ve kendi kendine öğrenmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmanın yararlarını görebiliyorsanız,
 • Bilgi birikimi ve tecrübelerinizi  önceki bilgilerinizi güncellemek ve yeni şeyler öğrenmede kullanmak istiyorsanız,
 • Gerçek ve sanal ortamda içinde bulunduğunuz topluluk ve bağlantıların verimli birer öğrenme kaynağı olduğunun farkındaysanız,
 • Farklı şekil ve ortamlardaki bilgiye ulaşma, bu bilgiyi çözümleme, kullanma, uyarlama, değerlendirme ve yeniden oluşturmanın önemine inanıyorsanız,
EVET, açık ve uzaktan öğrenme sizin için uygun bir öğrenme ve kendini geliştirme yöntemidir.

Çevrimiçi sınavların yürütme esasları nelerdir?

1) Ara sınavlar çevrimiçi olarak uzem.ogu.edu.tr adresi üzerinden yapılacaktır. Sistem 08:00’dan gece 23:59’a kadar açık kalacaktır. Öğrenciler bu süre zarfında istedikleri derslerden sınav olabileceklerdır. Sınavların başlangıç ve bitiş saatleri sunucu saatine göre ayarlandığından sınavı son anlara bırakmamanız son derece önemlidir. Ana sayfada sol bölümde sunucu ve bilgisayarınızın saatini görebilirsiniz.
2) Sınav süresi soru sayısı ve/veya uzunluklarına göre değişiklik gösterebilir.
3) Her sınav 20-40 arası sorudan oluşacaktır.
4) Öğrencinin sınav sırasında karşılaşabileceği sorunlara (elektrik kesintisi, bağlantı kopması vs.) karşı sınav günü saat 23:59'a kadar ders başına 1 sınav hakkını tamamlayabilmek için 2 uygulama hakkı vardırÖğrenci, her bir uygulama hakkı için sınava kaldığı yerden ve süreden devam edebilecektir. Her soru bir defa görülebilir.
5) Teknik sorun varsa sorunun çözüldüğünden emin olunmalıdır. Sorun çözüldükten sonra kalınan yerden devam edilecektir.
6)  Öğrenci sınava istediği dersten başlayabilir.
7)  Çevrimiçi yapılacak ara sınavlarda sınavın uygulanması esnasında bir önceki soruya (cevaplanmamış olsa dahi) geri dönülemeyecektir.
8)  Sınavın değerlendirilmesi doğru cevap sayısı üzerinden yapılacak olup yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle, her soruda size en doğru cevabı işaretleyerek boş soru bırakmamanız yararınıza olacaktır.
9)  Sınav süresince yapılan tüm girişlerin ve  çıkışların saatleri, verilmiş cevaplar ve IP adresleri kayıt altına alınmaktadır. Teknik sorun yaşayan öğrencilerimiz sınav süresi boyunca esuzem@ogu.edu.tr adresine yaşadıkları sorunu açıklayan bir e-posta gönderebilirler. Yapılan inceleme neticesinde eğer uygun görülürse son bir sınav hakkı verilerek e-posta aracılığı ile bildirilecektir.
10) Öğrenci sınavını tamamlar tamamlamaz notunu görebilecektir. Hangi soruların doğru, hangilerinin yanlış yapıldığı ise sınav haftasını izleyen hafta sistemden görülebilecektir.
11) Ara sınavdan önce yapılan deneme sınavına (Deneme Sınavı: http://uzem.ogu.edu.tr/lms/mod/quiz/view.php?id=662) girmek  öğrencinin yararına olacaktır. Bu sınavın ortalamaya etkisi yoktur. Sadece öğrencinin sistemi tanıması ve sorular hakkında bilgi alması amaçlanmaktadır.
12) Hiçbir koşulda ara sınavın tekrarı yapılmayacaktır.
13) Öğrencilerin sınav kurallarına uyması zorunludur.

Sınavlara soruları ve/veya cevaplarına itiraz edebilir miyim?

Sınav soruları ve/veya cevapları ile ilgili sorularınızı dersin sorumlu öğretim üyesine iletmeniz gerekmektedir. UZEM’e yapılan itirazlar değerlendirmeye alınmaz.

Sınavlara soruları ve/veya cevaplarına itiraz edebilir miyim?

Sınav soruları ve/veya cevapları ile ilgili sorularınızı dersin sorumlu öğretim üyesine iletmeniz gerekmektedir. UZEM’e yapılan itirazlar değerlendirmeye alınmaz.

Dersleri Nasıl Takip Edebilirim?

Öğrenme Yönetim Sistemine (http://uzem.ogu.edu.tr) giriş yapabilmeniz için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne bağlı bir eğitim programında öğrenci veya akademisyen olmanız gerekmektedir. Eğer sisteme kayıtlı bir öğrenci iseniz şifre ve kullanıcı adınız aşağıdaki gibidir:
Kullanıcı Adı: Öğrenci Numaranız
Şifre: T.C. Kimlik Numaranızın ilk 6 rakamı
Eğer yine de giremiyorsanız uzem@ogu.edu.tr adresine mail atın, ilgilenelim.
 

Sınav Sonuçlarımı Nasıl Öğrenebilirim?

Sınav sonuçlarınızı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminden (buraya tıklayarak)  öğrenebilirsiniz

Yüksek Lisans ve Doktora programlarında ders geçme sistemi nedir?

BAŞARI NOTU
HARF NOTU
KATSAYI
BAŞARI DERECESİ
85-100
AA
4,00
Pekiyi
80-84
BA
3,50
İyi-Pekiyi
75-79
BB
3,00
İyi
70-74
CB
2,50
Orta-İyi
65-69
CC
2,00
Orta
60-64
DC
1,50
Geçer-Orta
50-59
DD
1,00
Geçer
49 ve altı
FF
0,00
Başarısız
 
 

Canlı Derslere Devam Zorunluluğum Var mı?

Derslere devam zorunluluğu bulunmamakla birlikte canlı derse katılım durumunuz dersin öğretim üyesi tarafından ayrıntılı rapor olarak görülebilmektedir. Dersleri düzenli bir şekilde takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Dersler Nasıl Gerçekleştirilecek?

Öğretim elemanı tarafından haftalık olarak hazırlanan sunum, ders notları, canlı dersler ve canlı ders kayıtları UZEM öğrenme yönetim sistemi (http://uzem.ogu.edu.tr) üzerinden ulaştırılmaktadır. Canlı ders kayıtları ve diğer ders malzemelerine (7/24) erişim olanağı vardır.
Ders malzemeleri aşağıdaki formatlarda olabilmektedir:
 • Haftalık ders notu (.pdf veya .docx formatlarında)
 • Sunum (.pptx formatında)
 • Canlı Ders Kaydı

Ödevlerin teslimi ile ilgili ek süre alabilir miyim?

Sorumluluk dersin öğretim üyesinde olup konuyla ilgili taleplerin dersin öğretim üyesine ulaşılarak yapılması gerekmektedir.

Dersin Öğretim üyesine nasıl ulaşabilirim?

Dersin içinde yer alan "Öğretmene Mesaj gönder" bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Canlı Dersleri kaçırdığımda tekrar izleyebilir miyim?

Canlı dersler kayıt edilmektedir; Herhangi bir nedenle katılamadığınız dersin kaydını dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz.
 

Göndermiş olduğum ödevlerin sağ altındaki %'li rakam ne anlama geliyor?

Sisteme yüklenen ödevler bilimsel hırsızlık (intihal) yazılımı ile denetlenmektedir. Yüklediğiniz ödevin sağ alt tarafında göreceğiniz % işareti, ödevinizin siteye yüklenmiş diğer ödevler ile benzerlik oranını vermektedir. Rakam ne kadar yüksek olursa ödevlerin benzerlik oranı o kadar yüksektir. Hangi rakam aralıklarının kritik değerlerde olduğunu dersin öğretim üyesi ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.
 

Yüksek Lisans ve Doktora programlarında askerlik işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Lisansüstü programlarda Askerlik Tecil İşlemi yalnızca öğrencinin yazılı talebine istinaden yapılır. Öğrenci talep etmediği sürece Askerlik Şubeleri ile herhangi bir yazışma Enstitü tarafından yapılmaz. Tecil yapılabilmesi için;
 1. Öğrencinin bakaya durumunda olmaması,
 2. Güncel bir askerlik durum belgesi olması,
 3. Dilekçe ile Enstitü Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.

Daha önce herhangi bir yüksek lisans programından almış olduğum dersleri nasıl kredi yüküne saydırabilirim?

Bu dersleri kredi yükünüze saydırmak için yarıyılın ilk haftasında, anabilim dalına müracaatta bulunulması gerekmektedir. Kayıtlı olduğunuz anabilim dalı, durumu üst yazı ile Enstitü Müdürlüğüne bildirecek ve son karar Enstitü Yönetim Kurulu’nca verilecektir.

Çevrimiçi ara sınavlar nasıl gerçekleşmektedir?

Her sınav ile ilgili açıklama ve yönergeler sınav açıklamaları bölümünde yer almaktadır. Çevrimiçi ara sınavlar 2 uygulama ile sınırlandırılmıştır. Sınav içindeki her bir soruyu ise yalnızca bir kere görme hakkınız vardır. Teknik nedenlerden dolayı sınava yeniden başlamanız durumunda en son gördüğünüz/cevapladığınız sorudan devam edebilirsiniz; görmüş olduğunuz ve cevapladığınız soruyu veya soruları bir daha göremezsiniz. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Sınavlara sonuçlarına itiraz edebilir miyim?

Madde 15(4)-Öğrenci, sınav sonuçlarının açıklanmasını izleyen ilk yedi iş günü içinde fakülte dekanlıklarına veya yüksekokul müdürlüklerine vereceği dilekçeyle sınav sonuçlarına itiraz edebilir. İtiraz, dersi veren öğretim elemanının da içinde olduğu üç kişilik bir komisyon kurularak değerlendirilir ve her hangi bir maddi hata tespit edilirse not düzeltilmesi ilgili Yönetim Kurulu onayıyla yapılır. İtirazları UZEM’e değil, akademik birime (fakülteniz, enstitünüz vs.) yapmanız gerekmektedir. Öğrencisi olduğunuz akademik birime hitaben yazılmış dilekçenizi faks çekerek iletebilirsiniz.